Conferinţa cu tema „Cinstirea Sfintelor Moaște”, la Botoşani

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 18, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Această temă a fost prezentată de către: pr. Thoader Pețenchea de la Parohia „Înălțarea Domnului” din Botoşani, pr. Ovidiu Zapan de la Parohia Silișcani, pr. Laurențiu Hapenciuc de la Parohia Bătrânești, prof. de religie Cătălin Purice de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani și teologul Ioan Hamburda. „Sfintele moaște se numesc trupuri nepieritoare ale sfinților lui Dumnezeu, prin care El a arătat și arată atotputernicia Sa. Astfel, s-au săvârșit minuni văzute întru proslăvirea lui Dumnezeu și a sfinților Săi, pentru ajutorul creștinilor în necazurile lor duhovnicești și trupești, pentru întărirea lor în adevărul și mântuirea ce o aduce credința ortodoxă. Între trupurile sfinților și sufletele lor, se păstrează o legătură specială prin harul lui Dumnezeu și de aceea din ele izvorăște mir și har tămăduitor. Dacă cineva se îndoiește de lucrul acesta, răspundem convingător că, dacă în Vechiul Testament Moise lovind cu toiagul în stâncă de acolo a izvorât apă, cu atât mai mult prin harul lui Dumnezeu din sfintele moaște izvorăște mir și dar tămăduitor”, a rezumat părintele Petru Fercal, misionar protopopesc. La finalul conferinţei, Corul „Lauriana” al Colegiului Național „A.T. Laurian” din Botoşani, dirijat de către prof. Niculina Coroamă, și grupul folk de la același colegiu au prezentat un buchet de cântări. Eleva Dutcovschi Denisa, clasa a IX-a F, a recitat poezia „În Grădina Ghetsimani”, de Vasile Voiculescu.